News


Back to News
Drive, Chip and Putt July Local Qualifiers
July 7th 2018 -
Drive, Chip, and Putt July Local Qualifiers
575 Players competed in Local Qualifiers across South Florida in the month of July
 
 We have finished up all of the Drive, Chip and Putt local qualifiers! We had a total of 575 participants competing in local qualifiers at PGA National Golf Club, Vineyards Country Club, Weston Hills Country Club, and The Club at Ibis. .Every participant went through each station; driving, chipping and putting. We are excited to announce the following individuals who qualified to move onto the sub regional qualifiers at Bonita Bay Club on August 11th and Lost Tree Club on August 18th.
 
From three of these local qualifiers 72 participants moved on to the Sub-Regional  qualifier at Lost Tree Club on August 18th. These 72 participants competed at PGA National Golf Club, Weston Hills Country Club, and The Club at Ibis. From Vineyards Country Club 24 participants will be moving on to the Sub-Regional qualifier at Bonita Bay Club.
 
Click here for full results from all of our Drive, Chip and Putt qualifiers.
 
If you are interested in volunteering for any of the upcoming Drive, Chip and Putt qualifiers please contact mtemple@pgahq.com.
 
 
The South Florida PGA is fortunate enough to hold all Drive, Chip, and Putt qualifiers in the South Florida Region. Throughout the summer, the South Florida PGA conducts multiple events for juniors of all ages. For more information on the South Florida PGA Junior Programs please visit the South Florida PGA Junior Tour website at www.sfpgajuniorgolf.com.
 
 
 
 Competitors moving on to the Sub-Regional Qualifiers
 
PGA National Golf Club
Girls 7-9
Reese McMillan from Jupiter, Florida
Selah Nabhan from Palm Beach Gardens, Florida
Piper Floyd from Lake Worth, Florida
Girls 10-11
Elisa Hernandez from Parkland, Florida
Valentina Marie Guertin from Boynton Beach, Florida
Tatiana Santacoloma from Miami, Florida
Girls 12-13
Angelina Marie Guertin from Boynton Beach, Florida
Shanique Smith from West Palm Beach, Florida
Emma Rynn from Wellington Florida
Girls 14-15
Jayda Dookie from Greenacres, Florida
Madison Elman from Jupiter, Florida
Boys 7-9
Ryan Nana Tanke from Palm Beach Gardens, Florida
Jace Healy from Jupiter, Florida
Beau Allen from Fort Pierce, Florida
Boys 10-11
Tristan Rhodenizer from Palm Beach Gardens, Florida
Grayson Chandler from Palm Beach Gardens, Florida
Lawson Ford from West Palm Beach, Florida
Boys 12-13
Corbin Scott from Boca Raton, Florida
Logan Eskildsen from North Palm Beach, Florida
Jake Feldman from Miami, Florida
Boys 14-15
Brandon Dopico from West Palm Beach, Florida
Will Wilson from Lake Worth, Florida
Jack Hasson from Palm Beach Gardens, Florida
 
Vineyards Country Club
Girls 7-9
Fernanda Carrion from Coral Gables, Florida
Isabella Michetti from Naples, Florida
Eliza Balliet from Naples, Florida
Girls 10-11
Sophia Stiwich from North Port, Florida
Jensi Krampel from Jupiter, Florida
Athena Spiska from Naples, Florida
Girls 12-13
Alexis Richardson from Naples, Florida
Isabella Lauzon from Cape Coral, Florida
Alexis Maciak from Naples, Florida
Girls 14-15
Alyssa Fritz from Cape Coral, Florida
Giuliana Gomez from Miami, Florida
Maggie Platten from Naples, Florida
Boys 7-9
Jack Zejda from Naples, Florida
Gabriel Boone from Naples, Florida
Chase Senkarik from Naples, Florida
Boys 10-11
Sean Adamczyk from Naples, Florida
Jake Berra from Miami Beach, Florida
Jack Ryan Donovan from Ave Maria, Florida
Boys 12-13
Ronav Benak from Tampa, Florida
Graham Boone from Naples, Florida
Ryan Miller from Naples, Florida
Boys 14-15
Logan Eakins from Fort Myers, Florida
Ben Newman from Okatie, South Carolina
Tyler Stamerro from Naples, Florida
 
 
Weston Hills Country Club
Girls 7-9
Ashley Balcom from Lighthouse Point, Florida
Tatyana Villegas from Miami, Florida
Katelyn Cubbison from Parkland, Florida
Girls 10-11
Valentina Hurtado from Weston, Florida
Ariana Silva from Sunrise, Florida
Danica M Ortega from Miami, Florida
Girls 12-13
Gabriela Sierra from Weston, Florida
Naia Montes from Plantation, Florida
Mia Caraballo from Miami, Florida
Girls 14-15
Kiley Malmberg from Jupiter, Florida
Erin Marcelino from Plantation, Florida
Nicole Hechevarria from Miami, Florida
Boys 7-9
Patrick Pinkney from Fort Lauderdale, Florida
Elias Treusch from Aventura, Florida
Gino Cecchetto from Cordoba, Cordoba
Boys 10-11
Hampton Beebe from West Palm Beach, Florida
Sohan Patel from Weston, Florida
Cameron Baez from Palmetto Bay, Florida
Boys 12-13
Carson Baez from Palmetto Bay, Florida
Aiden Arce from Davie, Florida
Max Rosen from Parkland, Florida
Boys 14-15
Jake Manelas from Fort Lauderdale, Florida
Devan Chahal from Parkland, Florida
Jose Esteras from Pembroke Pines, Florida
 
The Club at Ibis
Girls 7-9
Nicole Sardinha from Miramar, Florida
Victoria Carazo from Palm Beach Gardens, Florida
Danielle Hernandez from Miami, Florida
Girls 10-11
Darci Wagner from Vero Beach, Florida
Ashleign Hughes from Wellington, Florida
Delaney Drinkwater from Jupiter, Florida
Girls 12-13
Skyler Malmberg from Jupiter, Florida
Ella Mamane from Coral Springs, Florida
Zoe Shamy from Jupiter, Florida
Girls 14-15
Amelia Novoa from Coral Springs, Florida
Amelie Alcantara from Plantation, Florida
Madison Lenard from Coral Springs, Florida
Boys 7-9
Liam Ly from Delray Beach, Florida
Walter Oakden from Stuart, Florida
Jordan Reyes from West Palm Beach, Florida
Boys 10-11
Jayson Lugosi from Palm Beach Gardens, Florida
Ryder Kenney from North Palm Beach, Florida
Tyler Wylie from Boca Raton, Florida
Boys 12-13
Brett Moore from Hollywood, Florida
Bryce Wylie from Boca Raton, Florida
Rafael Frias from Parkland, Florida
Boys 14-15
Tyler Stachkunas from Lake Worth, Florida
R Cameron James from Royal Palm Beach, Florida
Jackson Smith from Hobe Sound, Florida